Ładowanie Strony... proszę czekać!zamknij
 
Forum www.cerkiew.net.pl Strona Główna www.cerkiew.net.pl
Cerkiew Greckokatolicka w Polsce. Eparchia Wrocławsko-Gdańska.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niedoszła wspólna Panachyda w Pikulicach - komentarze
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.cerkiew.net.pl Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
orfDołączył: 16 Gru 2006
Posty: 29

PostWysłany: Sob Maj 05, 2007 2:16 pm    Temat postu: Niedoszła wspólna Panachyda w Pikulicach - komentarze Odpowiedz z cytatem

Pozwoliłem sobie przenieść dyskusję nt. niedoszłej Panachydy w Pikulicach (zgodnie z propozycją jednego z internautów) na nasze FORUM, by ułatwić dostęp do dyskusji bez potrzeby poszukiwań informacji w archiwum wiadomości. Tak więc przytaczam wszystkie dotychczasowe posty, które pojawiły się w sprawie Panachydy.


Dziwi fakt, że Kościół prawosławny tak "potraktował" akcję "Wisła" i jego przedstawiciele nie byli obecni w Pikuliczach!!!Ani na konferencjach...czyżby zabronili swoim kapłanom udziału!?Czy ZUwP wie dlaczego tak się stało!? Budzi to rozgoryczenie i żal,bo przecież żeby tak potraktować swoich wiernych...WSTYD!!!
Podpis: OLA e-mail:
Dodano: 2007-04-30 22:48:57


Właśnie zapoznałam się z informacją umieszczoną na prawosławnej stronie www.cerkiew.pl nt. akcji "Wisła". Z wielkim zażenowaniem czytam i przytaczam taką karłowatą informację! Aż nie chce się wierzyć, że dopiero teraz pojawia się ona w serwisie. redakcja serwisu www.cerkiew.pl nawet nie poinformowała, że abp Abel był w Pałacu Prezydenckim... Nie mówiąc już o samych uroczystościach w Przemyślu, o Pikuliczach i nieobecności duchownych prawosławnych w panachydzie. Program uroczystości przemyskich był podany w "Naszym słowie". A teraz wspomniany tekst:W intencji ofiar Akcji „Wisła” modlił się w trakcie panichidy (cs. nabożeństwo za zmarłych) abp przemysko-nowosądecki Adam. W Niedzielę o Paralityku (29 kwietnia) nabożeństwo sprawowane w przemyskiej cerkwi pw. Zaśnięcia Bogurodzicy rozpoczęło cerkiewne obchody 60. rocznicy Akcji „Wisła”. Centralne uroczystości cerkiewne związane z Akcją „Wisła” odbędą się 28 i 29 lipca br. w Przemkowie. Podobne uroczystości planowane są w Chełmie w dniach 2 – 3 czerwca, Ełku (11 – 12 lipca), Gorlicach (5 – 6 września) i Białej Podlaskiej (27 – 28 października). Akcja „Wisła” rozpoczęła się 28 kwietnia 1947 r. i trwała do października 1947 r. Pojedyncze przesiedlenia miały miejsce aż do 1951 r. Przesiedlenia objęły: Ukraińców, Łemków, Bojków i Hucułów zamieszkałych na terenach Podkarpacia, Beskidu Niskiego, Bieszczad oraz Chełmszczyzny. Z Łemkowszczyzny, razem z wiernymi, wysiedlono kapłanów prawosławnych - ks. Dymitra Chylaka, ks. Michała Popiela, ks. Jana Lewiarza, ks. Romana Leszczyszyna, ks. Leonida Pozińskiego, ks. Juwenaliusza Wołoszczuka i ks. Stefana Bieguna. Pięciu duchownych (ks. Wasyl Laszenko, ks. Damian Towstiuk, Józef Kundeus, ks. Aleksy Nestorowicz, ks. Mikołaj Kostyszyn) osadzono w Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie (faktycznie obóz koncentracyjny). Łącznie na tzw. Ziemie Odzyskane - województwa zachodnie oraz Warmię i Mazury - przesiedlono 140 577 osób. Jednym ze skutków Akcji „Wisła” było rozbicie struktury parafialnej i demograficznej na Łemkowszczyźnie.
Podpis: Ola e-mail:
Dodano: 2007-05-01 18:22:19


Трагікомедія!!!
Podpis: Петро e-mail:
Dodano: 2007-05-02 15:26:51


Kłopotliwa ta akcja "Wisła" i jej następstwa dla Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego...nieprawdaż!?
Podpis: Krzysztof e-mail:
Dodano: 2007-05-02 18:20:08


Rzeczywiście tragikomiczna informacja została przytoczona z www.cerkiew.pl! No comments!!!
Podpis: Krzysztof e-mail:
Dodano: 2007-05-02 18:25:43


A cóz tam jest takiego śmiesznego, w tej informacji? Pierwsze pytanie: czy prawosławni zostali przez organizatorów zaproszeni na panichidę w Pikuliczach i w jaki sposób? Po drugie: kto był koordynatorem ze strony ZUwP w sprawie Ekumenicznych uroczystości? Poza tym prawosławni modlili się w cerkwi w Przemyslu. Czy ta modlitwa jest gorszą od tej w Pikuliczach?
Podpis: kop e-mail:
Dodano: 2007-05-02 23:02:53


Prawosławni zostali zaproszeni przez Organizatorów do wspólnego odprawiania Panachydy. Przyjęli zaproszenie. Postawili jednak wymaganie, aby nie śpiewał chór z greckokatolickiej katedry w Przemyślu, tylko chór prawosławny z Sanoka. Ostatecznie uzgodnino wspólnie, że Panachydę będzie śpiewał Chór Żurawli, co zostało spełnione. Jednakże na cmentarzu prawosławni nie pojawili się, nie dając żadnego wyjaśnienia.
Podpis: wrj e-mail:
Dodano: 2007-05-02 23:34:17


Nie ma dwóch zdań "kop-ie" - WSTYD!!! Tylko żal,że tak się stało...
Podpis: Ola e-mail:
Dodano: 2007-05-03 00:35:13


Drogi "kop-ie" przypomnę tylko,że Związek Ukraińców w Polsce nie jest instytucją wyznaniową,lecz narodową i zrzesza Ukraińców prawosławnych i grekokatolików. Podobnie Męski Chór "Żurawli" - jest reprezentacyjnym chórem ZUwP.
Podpis: orf e-mail:
Dodano: 2007-05-03 09:13:08


Ale ja dalej nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytania. Kto był koordynatorem ze strony organizatorów nabożeństwa w Pikulicach? Ekscelencja wyraził się, że "prawosławni postawili warunek". Komu? A zresztą Jeżeli Cerkiew greckokatolicka reprezentowana była przez kilku biskupów i księży, a z prawosławnych zaproszono jednego (może dwóch), to co byłoby takiego strasznego jakby śpiewał chór prawosławny. Ale widocznie prawosławny chór nie odpowiadał, i też mogę się spytać Komu? Olu nie wiem co jest według Ciebie wstydem. Czy to, że prawosławni wpominali ofiary akcji Wisła w cerkwi prawosławnej, czy to, że nie modlili się wspólnie z grekokatolikami? I na koniec moje osobiste zdanie. Przy organizacji nabożeństw ekumenicznych kwestie techniczne i organizacyjne powinny byc ustalane przez przedstawicieli Kościołów, a nie Organizacji mniejszościowych.
Podpis: kop e-mail:
Dodano: 2007-05-03 09:41:28


Chociażby taka informacja: "Przesiedlenia objęły: Ukraińców, Łemków, Bojków i Hucułów zamieszkałych na terenach Podkarpacia, Beskidu Niskiego, Bieszczad oraz Chełmszczyzny". Wstyd, czy zamierzona dezinformacja odnośnie "różnych" narodowości objętych deportacją?
Podpis: Noe e-mail:
Dodano: 2007-05-03 11:02:59


Noe daj spokój. A gdzież tam jest mowa o narodowościach? Wymienione są grupy etniczne Naszego narodu. Może niefortunnie w tym konkretnym przypadku wpisani są Huculi, ale co zrobić, redaktorzy czesto to "ignoranci". Sam nie raz czytałem w prasie sformułowanie "wystąpił greckokatolicki chór Żurawli".
Podpis: kop e-mail:
Dodano: 2007-05-03 11:17:21


Sprawy związane ze wspólnym odprawianiem Panachydy przez grekokatolików i prawosławnych na cmentarzu w Pikulicach były ustalane z ks. mitratem Eugeniuszem Popowiczem - Wikariuszem Generalnym (Synkełom) i zarazem proboszczem greckokatolickiej Parafii w Przemyślu. Poniżej załączam informację z dnia 22 kwietnia 2007 r. zamieszczoną na Forum prawosławnej strony: www.cerkiew.pl. 2007-04-22 23:25 - Andrzej Jarosław Dodałem ten temat, ponieważ chcę poinformować forumowiczów(może kogoś ta ważna rocznica zainteresuje) że Związek Ukraińców w Polsce organizuje w Przemyślu w dniach 28, 29, 30 kwietnia główne uroczystości poświęcone tej smutnej dla całej naszej społeczności dacie. Dostęp do szczegółowej informacji m.in. na portalu www.harazd.net a także na portalu OUP www.oup.ukraina.com.pl albo na stronie internetowej Naszego Słowa. Zaplanowane są na te dni m.in. koncerty, wystawy, konferencje naukowe i konferenacja prasowa, pokazy filmowe dotyczące deportacji. W Niedzielę o godz. 9.00 odbędzie się Archijerejs'ka Lirurhia w cerkwi prawosławnej Uspinnja Presvjatoji Bohorodyci, przy ul. Wilczańskiej i także o godz 9.00 Archijerejska Liturhija w soborze katedralnym UCGK przy ul. Katedralnej. Po Bohosluzennjach odbędzie się wspólna Panachyda za ofiary deportacji na ukraińskim cmentarzu wojskowym w Pikuliczach koło Przemyśla. Komu bliskie korzenie rodzinne, przeszłość tak tragiczna Narodu i konieczność bycia w takiej chwili razem, dobrze być w te dni w Przemyślu.
Podpis: wrj e-mail:
Dodano: 2007-05-03 11:36:01


Oczywiście, rozmowy były prowadzone ze stroną prawosławną, którą, według informacji, które posiadam, miał reprezentować Proboszcz prawosławnej Parafii w Przemyślu.
Podpis: wrj e-mail:
Dodano: 2007-05-03 11:58:43


Niefortunne? - niechże i tak będzie. Z tym, że wymienieni są dokładnie Ukraińcy, Łemkowie, Bojkowie itd. Czyżby Ukraińcy byli już grupą etniczną? Pozdrawiam
Podpis: Noe e-mail:
Dodano: 2007-05-03 12:17:51


Nie mogę pozbyć się wrażenia,że PAKP wykpił uroczystości 60.rocznicy akcji "Wisła". Jak się poczuli parafianie parafii prawosławnej?...Chyba tylko ten trzykropek jest głośną odpowiedzią.
Podpis: Ola e-mail:
Dodano: 2007-05-03 13:17:56


Droga Olu, a jak się mieli czuć będąc na nabożeństwie w cerkwi prawosławnej? Chyba dobrze. Zresztą najlepiej byłoby się ich spytać, i byłoby po sprawie. Ekscelencjo, Mam rozumieć, że ks. Popowicz ustalał z miejscowym prawosławnym duchownym program nabożeństwa w Pikulicach?
Podpis: kop e-mail:
Dodano: 2007-05-03 20:21:15


i jeszcze jedno. A któż to jest Pan Andrzej Jarosław? Duchowny prawosławny?
Podpis: kop e-mail:
Dodano: 2007-05-03 20:22:22


Czyli podsumowując Twoje ("kopie") dotychczasowe wypowiedzi na niniejszy temat, wszystko jest w porządku a te grekokatoliki bezpodstawinie czepiają się nie racząc wcześniej ustalić szczegółów z PAKP? No tak, znowu wina leży po stronie grekokatolików i ZUwP?
Podpis: wrocławianin e-mail:
Dodano: 2007-05-03 22:17:16


Tego nie powiedziałem. Nieznamy niestety szczegółów całej sytuacji więc, uważam, nie należy wyciągać pochopnych wniosków i wypowiadać jednoznacznych opinii. Osobiście wydaje mi się, że organizacyjnie sprawa nie była jednak prowadzona należycie, i najprawdopodobniej zawinili jednak działacze ZUwP, jako główni organizatorzy.
Podpis: kop e-mail:
Dodano: 2007-05-04 09:30:55


Kop-e, co może być bardziej prostszego, jak modlitwa w swoich cerkwiach, by później udać się na cmentarz?!...
Podpis: Ola e-mail:
Dodano: 2007-05-04 11:31:18


Cytuję:"Osobiście wydaje mi się, że organizacyjnie sprawa nie była jednak prowadzona należycie, i najprawdopodobniej zawinili jednak działacze ZUwP, jako główni organizatorzy. Podpis: kop". Moje pytanie brzmi:czy zawinili działacze ZUwP- prawosławni, czy działacze ZUwP - grekokatolicy!? Wiem, że brzmi ironicznie, lecz nic na to nie poradzę!!!
Podpis: Ola e-mail:
Dodano: 2007-05-04 11:34:51


Troszeczkę z innej "beczki". Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego dyskusje dotyczące różnorodnych tematów (wywoływanych przez zamieszczane wiadomości) nie odbywają się na forum strony (www.forum cerkiew.net.pl) a wyłącznie pod konkretnymi wiadomościami. Prowadzenie "dyskusji" wymaga ciągłego wyszukiwania danej wiadomości. Mniemam, że intencja autorów tej strony było prowadzenie dyskusji właśnie na forum. Czy ktoś może mi ten "fenomen" wyjaśnić?
Podpis: wrocławianin e-mail:
Dodano: 2007-05-04 14:02:20


Olu, najprawdopodobniej zawinili ci działacze, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie uroczystosci na cmentarzu. Dla mnie bez znaczenia do jakiej konfesji przynależą. Podkreślam jednak, że nie jestem wtajemniczony w sprawy organizacyjne tych uroczystości.
Podpis: kop e-mail:
Dodano: 2007-05-04 14:38:50


Христос Воскрес! Ваше Високопреосвященство, Владико Кир Володимире! Хтось Вам сказав жахливу брехню! Православні не ставили жодних умов,- хор хотів під час панахиди заспівати тільки ОДИН раз "Христос Воскрес" і Один раз - "Господи помилуй" в Сугубій ектенії. Але на це не було згоди Митрополита Кир Івана, бо організатори не попросили його. Цей факт може підтвердити диригент п.Ярослав Вуйцік (саме п.Ярослав попередив мене, що не ІРМОС не може співати в Пікуличах,а також п.Анна Дрозд чи п.Марія Туцька. Але навіть не цей аспект стався причиною відсутності православних в Пікуличах. І не мені це коментувати. Залишаюся з повагою - Маріанна Яра - диригент Православного хору ІРМОС
Podpis: Маріка e-mail:
Dodano: 2007-05-04 14:44:26


У зв"язку з коментарем п. Маріанни, щоб остаточно вияснити непорозуміння, перед хвилиною я розмовляв з особами від яких міг одержати вістку з першої руки. Отже, посередником поміж ПАПЦ а УГКЦ було ОУП. Православні хотіли, щоб їхній хор співав наперемінно Панахиду з перемиським катедральним хором. На це не було згоди з греко-католицького боку. Прийнято розв"язку, щоб співав Хор Журавлі, який не є ні греко-католицький ні православний. Перепрошую за замішення, але я включився у дискусію з інформаціями, які привіз зі свого перебування у Перемишлі. Це однак другорядна справа. Коли за словами п. Маріанни: "Але навіть не цей аспект стався причиною відсутності православних в Пікуличах", залишається дальше актуальним питання, яка в такому разі була справжня причина неприсутності православних в Пікуличах?
Podpis: + Володимир e-mail:
Dodano: 2007-05-04 16:57:04


I po woli Olu sprawa się wyjaśnia. Może dowiemy się jeszcze więcej. Дякую Владиці за інформацію.
Podpis: kop e-mail:
Dodano: 2007-05-04 20:40:35


Niestety sprawa się powoli nie wyjaśnia,gdyż p.Marianna Jara wprowadziła zagadkowy wątek kolejnej "sensacji" dlaczego nie było braci prawosławnych. Cytuję:"Але навіть не цей аспект стався причиною відсутності православних в Пікуличах. І не мені це коментувати. Залишаюся з повагою - Маріанна Яра - диригент Православного хору ІРМОС". Więc co się takiego rzeczywiście stało!?
Podpis: Ola e-mail:
Dodano: 2007-05-05 12:06:40
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
a
Gość

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 9:18 pm    Temat postu: niedoszla- wspólna panachyda w Pikulicach Odpowiedz z cytatem

Przykre jest to, ze nawet ta smutna rocznica musiala nas podzielic. Przeciez w wyniku akcji "Wisla" ucierpieli zrowno grekokatolicy jak i prawoslawni.
Powrót do góry
Gość
Gość

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

M.in. właśnie to, podzielenie i zapewne nie rzadka "wrogość" między swoimi, udało się organizatorom i wykonawcom akcji "Wisła" najlepiej.

DZIEL I RZĄDŹ.

Szkoda tylko, że my sami nie potrafimy tego zrozumieć i temu przeciwdziałać.

Crying or Very sad
Powrót do góry
Guru
Gość

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 10:40 pm    Temat postu: Niedoszła wspólna Panichida w Pikulicach Odpowiedz z cytatem

Spotkanie modlitewne w 60 rocznicę akcji „Wisła” w kaplicy Pałacu Prezydenckiego 06.05.2007

W piątek 27 kwietnia 2007 r. w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie w związku z 60 rocznicą akcji "Wisła" odbyło się "Spotkanie modlitewne w intencji polsko-ukraińskiego zrozumienia i współpracy". W nabożeństwie udział wzięli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Kaczyński i prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, a także korpus dyplomatyczny, przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz osoby zasłużone dla porozumienia polsko-ukraińskiego.

W nabożeństwie celebrowanym w tradycji katolickiej wzięło udział pięciu hierarchów Kościoła katolickiego obrządków łacińskiego i bizantyjskiego, na czele z kardynałami Józefem Glempem i Lubomyrem Huzarem. Spośród hierarchów prawosławnych zaproszony został jedynie zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce metropolita warszawski i całej Polski Sawa, który ze względu na chorobę nie mógł być obecny, a reprezentował go prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel.
Nabożeństwu przewodniczyli obaj kardynałowie. Prawosławnemu hierarsze zaproponowano jedynie przeczytanie fragmentu Ewangelii oraz jednej z modlitw. Homilie wygłosili kardynałowie Glemp i Huzar, organizatorzy nie przewidzieli zabrania głosu przez przedstawiciela Kościoła prawosławnego, co wywołało zdziwienie i konsternację części uczestników spotkania modlitewnego.

Po nabożeństwie odbyło się krótkie spotkanie obu prezydentów z uczestnikami modlitwy. Prezydenci wygłosili przemówienia, poinformowali m. in. o podpisaniu „Wspólnego oświadczenia Prezydenta RP i Prezydenta Ukrainy z okazji 60-tej rocznicy Akcji Wisła”.

Grzegorz Kuprianowicz/cerkiew.pl
Powrót do góry
OlaOla
Gość

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 11:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytałam tekst p.Kuprianowicza na www.cerkiew.pl,lecz pomija on istotne fakty, a mianowicie na spotkaniu w kaplicy prezydenckiej byli także: Metropolita Jan (Martyniak) i Władyka Włodzimierz (Juszczak)! I tak na marginesie-informacja p.Kuprianowicza pojawiła się na www.cerkiew.pl dopiero tydzień po fakcie!!! A strony internetowe obu greckokatolickich eparchii informowały obficie o wydarzeniach i można było zobaczyć dokumentację fotograficzną. Przykre to...ale cóż ...
Powrót do góry
wrjDołączył: 14 Gru 2006
Posty: 13
Skąd: Wrocław (Polska)

PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 9:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do greckokatolickich Hierarchowów w Polsce zaproszenie na nabożeństwo w Pałacu Prezydenckim dotarło w czwartek 26 kwietnia! Wygląda na to, że ich udział w spotkaniu nie był pierwotnie przewidziany - nawet Metropolity Jana Martyniaka, jak Głowy Cerkwi greckokatolickiej w Polsce. Może prawosławni mają zastrzeżenia do tego, że stało się inaczej?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wrjDołączył: 14 Gru 2006
Posty: 13
Skąd: Wrocław (Polska)

PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 10:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na stronie Kościoła prawosławnego pojawiła się informacja p. Grzegorza Kuprianowicza: Prawosławne nabożeństwa w Przemyślu w 60. rocznicę akcji „Wisła”. Znajdujemy tam wyjaśnienie przyczyny nieobecności prawosławnych w Pikulicach:
[i]Niestety, przemyskie obchody 60-lecia akcji „Wisła” nie obyły się bez sytuacji nieprzyjemnych. Kościół prawosławny był marginalizowany przez organizatora uroczystości, który w nierówny sposób traktował oba Kościoły skupiające większość Ukraińców w Polsce. Nie przewidział dla nich równorzędnego udziału w uroczystościach, określanych jako główne obchody 60-lecia akcji „Wisła”. To właśnie było powodem nieobecności prawosławnych na uroczystościach w Pikulicach, których przebieg również nie został zresztą uzgodniony ze stroną prawosławną. [/i] Ciekawy jestem, dlaczego prawosławni nie mieli zastrzeżeń, gdy Kościoł greckokatolicki był marginalizowany i sami do tego przykładali rękę? Wspomnę tylko, że proboszcz prawosławnej Parafii na Woli, obecnie Hierarcha prawosławny, nakazał zdjąć epitrachil jednemu z ojców Bazylianów, gdy ten, na zaproszenie Ambasady Ukrainy, chciał przyłączyć się do Panachydy na cmentarzu na Woli w Warszawie. Coroczne Uroczystości patriotyczne na Woli nie są nigdy uzgadniane ze stroną greckokatolicką, która jest notorycznie marginalizowana. Takich faktów jest znacznie więcej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lech
Gość

PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 11:32 am    Temat postu: Niedoszła wspólna Panichida w Pikulicach Odpowiedz z cytatem

Napewno tak było javascript:emoticon('Idea')
Idea a Władyka Lubomyr Huzar nie bacząc na wiek i stan zdrowia niczym młodzieniec nagle zaszczycił swą obecnością uroczystość w Pałacu Prazydenckim i co ciekawe miejscowa chierarchia nagle się o tym dowiedziała. Jaka wspaniała koordynacja w łonie Kościoła Rzymskokatolickiego.javascript:emoticon('Rolling Eyes')
Rolling Eyes. Aż trudno uwierzyć.
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 11:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lechu, Kardynał Huzar nie jest Hierarchą greckokatolickim z Polski!
Powrót do góry
osa
Gość

PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 11:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytając Wasze komentarze odnoszę wrażenie, że cerkiew prawosławna to drugi gatunek, który powinien aprobować wszelkie decyzje, postawy i niejednokrotnie brak szacunku tylko dlatego, że jest to cerkiew prawosławna. Przykro, że tego typu dyskusje prowadzone są na forum strony cerkwi grekokatolickiej, która stara się niby to pokazać, że jest bez winy. Takie podejście nie pomaga a wręcz przeciwnie działa na szkodę mniejszości ukraińskiej w Polsce, bo przecierz społeczność ukraińska w Polsce to zarówno wierni cerkwi prawosławnej i wierni cerkwi grekokatolickiej.
Do Oli - jadowitość Twoich wypowiedzi bulwersuje, tymbardziej, że widać brak kompetencji i informacji co do sedna sprawy nieobecności cerkwi prawosławnej na panachydzie w Pikulicach. Wiesz zasada jest jedna jeśli mam gdybać o czymś o czym moja wiedza jest znikoma to lepiej nie zabierać głosu wogóle. Exclamation
Powrót do góry
OlaOla
Gość

PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 1:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do OSY: Rzeczywiście społeczność ukraińska w Polsce jest wyznania greckokatolickiego i prawosławnego. Uroczystości przemyskie były ukraińskie,tylko zabrakło w Pikulicach Kościoła prawosławnego-duchowieństwa...bo wierni przyszli! A jak podaje p.Kuprianowicz, to nawet p.Piptr Tyma-grekokatolik był na Liturgii w prawosławnym soborze. Więc nie widzę problemów ze strony grakokatolików. Osa przeczytaj jeszcze raz informację p.Kuprianowicza(jeżeli jeszcze jest ...)
Powrót do góry
osa
Gość

PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 1:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze jedna uwaga. Przedstawiciele duchowieństwa cerkiewi prawosławnej byli obecni na naukowej konferencji zorganizowanej przez ZUwP w dniu 28.04.2007 ale niestety nikt nie uznał za stosowne ich przywitać w odróżnieniu do przedstawicieli duchowieństwa cerkwi greckokatolicjiej. Jest takie pojęcie jak OBIEKTYWIZM- WIĘC STARAJMY SI Ę Z NIEGO KORZYSTAĆ!!!!
Powrót do góry
osa
Gość

PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

..
Powrót do góry
OlaOla
Gość

PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OBIEKTYWIZM... hmmmm, dobre słowo. Staram się czytać doniesienia na stronach internetowych i termin ich publikacji, ot i wszystko!
Powrót do góry
a
Gość

PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 8:44 pm    Temat postu: niedoszla wspólna panachyda w Pikulicach Odpowiedz z cytatem

Kazda strona ma swoje racje i zale. Jednak przykro jest ,ze nie potrafimy razem byc na takich waznych narodowych uroczystosciach .
Nie mozemy sie wzajemnie ignorowac.
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pon Maj 07, 2007 9:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do "a": ignorowanie to zapewne kolejny wątek wzajemnych relacji...
Powrót do góry
OlaOla
Gość

PostWysłany: Wto Maj 08, 2007 9:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wciąż nie otrzymałam odpowiedzi na wątek całej sprawy w Przemyślu – Pikulicach, który zasygnalizowała p. Marianna Jara. Cytuję: „Але навіть не цей аспект стався причиною відсутності православних в Пікуличах. І не мені це коментувати. Залишаюся з повагою - Маріанна Яра - диригент Православного хору ІРМОС.” Podobny ton brzmi w zagadkowym tekście p. Grzegorza Kuprianowicza, który pisze: „Arcybiskup Adam poinformował również, iż prawosławni „z niezależnych od nas przyczyn” nie wezmą udziału w uroczystościach na cmentarzu w Pikulicach, które zaplanowali tego dnia organizatorzy uroczystości.”
Jeżeli było „coś na rzeczy”, to proszę podzielić się z internautami wiedzą...
Powrót do góry
wrjDołączył: 14 Gru 2006
Posty: 13
Skąd: Wrocław (Polska)

PostWysłany: Wto Maj 08, 2007 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedź została podana wczoraj na stronie www.cerkiew.pl przez p. Grzegorza Kuprianowicza:

Prawosławne nabożeństwa w Przemyślu w 60. rocznicę akcji „Wisła” 07.05.2007

--------------------------------------------------------------------------------

W niedzielę 29 kwietnia 2007 r. w prawosławnej cerkwi katedralnej pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Przemyślu na Wilczu sprawowano uroczystą Liturgię i panachydę w 60. rocznicę akcji „Wisła”. Nabożeństwa w intencji ofiar akcji „Wisła” celebrowano w związku z uroczystościami rocznicowymi, organizowanymi w tych dniach w Przemyślu przez Związek Ukraińców w Polsce.
Liturgii w przemyskiej cerkwi przewodniczył najstarszy wiekiem prawosławny hierarcha w Polsce – prawosławny arcybiskup przemyski i nowosądecki Adam wraz z duchowieństwem. Śpiewał chór prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej „Irmos” pod dyrekcją Marianny Jarej. W Liturgii wzięli udział wierni parafii prawosławnej w Przemyślu oraz uczestnicy uroczystości rocznicowych przybyli do Przemyśla z różnych miejscowości, w tym grupa dawnych mieszkańców Chełmszczyzny – członków Towarzystwa „Chołmszczyna” we Lwowie. Wśród obecnych na Liturgii byli: ambasador Ukrainy w RP Ołeksandr Mocyk, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Iwan Hrycak, pierwszy sekretarz ambasady Ukrainy w RP Mykoła Jarmoluk, prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, przewodniczący Związku Ukraińców Podlasia Andrzej Artemiuk.
Wzruszające kazanie o akcji „Wisła”, oparte na Ewangelii przypadającej tego dnia niedzieli o Paralityku, wygłosił ihumen Atanazy z monasteru w Ujkowicach. W trakcie Liturgii modlono się za ofiary akcji „Wisła”, za tych, którzy wygnani zostali z ojczystych domów przed 60 laty.
Na zakończenie Liturgii arcybiskup Adam zwrócił się do wszystkich obecnych z arcypasterskim słowem, w którym mówił o tragedii narodu ukraińskiego zamieszkującego przez stulecia ziemie, które objęła akcja „Wisła”: Podkarpacie, Łemkowszczyznę, Chełmszczyznę, Podlasie. Przypomniał prawosławne tradycje Przemyśla, podkreślając, że przemyska cerkiew katedralna stoi w miejscu szczególnym, gdzie przed kilkuset laty osiedlili się prawosławni biskupi przemyscy, gdy zostali pozbawieni swej katedry w centrum Przemyśla. Szczególnie wzruszającym było odwołanie się przez hierarchę do osobistych doświadczeń, gdy wspominał on wysiedlenie z rodzinnej Florynki w smutnym 1947 r. Kończąc arcybiskup wezwał do zachowania tego, czego pozbawić miała synów narodu ukraińskiego akcja „Wisła” – ojczystego języka i wiary przodków. Arcybiskup Adam poinformował również, iż prawosławni „z niezależnych od nas przyczyn” nie wezmą udziału w uroczystościach na cmentarzu w Pikulicach, które zaplanowali tego dnia organizatorzy uroczystości.
W tym momencie odbyła się krótka uroczystość innego rodzaju. Z okazji jubileuszu 75-lecia urodzin złożono życzenia parafianinowi przemyskiej parafii prawosławnej, zasłużonemu działaczowi ukraińskiemu, synowi Ziemi Chełmskiej dr. Aleksandrowi Kolańczukowi, który otrzymał kwiaty od proboszcza przemyskiej parafii ks. Jerzego Mokrauza oraz specjalną hramotę i upominek od ambasadora Ukrainy O. Mocyka…
Następnie w świątyni rozpoczęła się uroczysta panachyda za ofiary akcji „Wisła”. Właśnie ta panachyda, celebrowana w przemyskiej cerkwi katedralnej, miała charakter szczególny, ponieważ celebrował ją jedyny hierarcha spośród chrześcijańskich biskupów w Polsce, który sam był ofiarą akcji „Wisła”, który doświadczył jej osobiście… W pełnym zadumy i refleksji nabożeństwie żałobnym uczestniczyli wszyscy ci, którzy w murach przemyskiej świątyni prawosławnej pragnęli zjednoczyć się w modlitwie wokół tego zasłużonego dla Prawosławia i narodu ukraińskiego hierarchy.
Niestety, przemyskie obchody 60-lecia akcji „Wisła” nie obyły się bez sytuacji nieprzyjemnych. Kościół prawosławny był marginalizowany przez organizatora uroczystości, który w nierówny sposób traktował oba Kościoły skupiające większość Ukraińców w Polsce. Nie przewidział dla nich równorzędnego udziału w uroczystościach, określanych jako główne obchody 60-lecia akcji „Wisła”. To właśnie było powodem nieobecności prawosławnych na uroczystościach w Pikulicach, których przebieg również nie został zresztą uzgodniony ze stroną prawosławną.
60. rocznica akcji „Wisła” jest ważną okazją do głębokiej refleksji nad tragicznymi wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat i ta okazja powinna zostać wykorzystana niezależnie od wszelkich uwarunkowań. To właśnie wydarzenia z 1947 r. położyły się bowiem piętnem na sytuacji społeczności ukraińskiej w Polsce i ciążą nad nią po dzień dzisiejszy.

Grzegorz Kuprianowicz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
osa
Gość

PostWysłany: Wto Maj 08, 2007 10:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż nie wystarczy czytać doniesienia zamieszczane na stronach internetowych, warto mieć szerszą wiedzę na ten temat jesli chce się osądzać lub jednostronnie wydawać opinie OLU.

I jeszcze jedno Pan Piotr Tyma jako Prezes ZUwP jest zobowiązany stosować się do etykiety dyplomatycznej - więc obecność Pana Tymy w Prawosławnym Soborze w Przemyślu nie powinna nikogo dziwić, wręcz przeciwnie powinno być to zupełnie oczywiste; i myślę, Olu, że dla wielu osób jest to również oczywiste.

Pewien mądry człowiek powiedział, że SUKCES MA WIELE MATEK, A PORAŻKA JEDNEGO OJCA!!!
Powrót do góry
marika
Gość

PostWysłany: Wto Maj 08, 2007 11:00 am    Temat postu: pikulyczi Odpowiedz z cytatem

До Олі: Мабуть я написала виразно - "не мені це коментувати".
Але вірю, що всі непорозуміння, котрі тривають досить довго між нашими Церквами, - з Божою допомогою будуть однак вирішені Єрархами обох Церков. Нам, мирянам, залишається тільки молитись за Єдність і за здоров"я (духовне і фізичне) наших Пастирів і Архипастирів.
Крім того, Олю, я не дискутую з особами, котрих не знаю, котрі скриваються за псевдонімами... Бажаю Тобі успіхів - Маріанна Яра
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.cerkiew.net.pl Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group