Ładowanie Strony... proszę czekać!



zamknij
 
Forum www.cerkiew.net.pl Strona Główna www.cerkiew.net.pl
Cerkiew Greckokatolicka w Polsce. Eparchia Wrocławsko-Gdańska.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niedoszła wspólna Panachyda w Pikulicach - komentarze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.cerkiew.net.pl Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OlaOla
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 11:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jednak pozwolę sobie zacytować prof.Nowosielskiego ze wspomnianego już wcześniej wywiadu w:Zbigniew Podgórzec "Mój Chrystus.Rozmowy z Jerzym Nowosielskim",wyd.Łuk,Białystok 1993,str.92 i nast.: "(...) Polski Prawosławny Kościół Autokefaliczny to jest wielka fikcja...Co to bowiem znaczy Polski Kościół Autokefaliczny?Czegoś takiego,jak polskie prawosławie - nie ma.Ten Kościół to pozostałości Kościoła prawosławnego ukraińsko-białoruskiego na terytoriach polskich,silnie zdominowanego przez rosyjski Kościół synodalny w czasie zaborów. To jest właściwie część Kościoła rosyjskiego,która ze względów polityczno-państwowych uformowała się jako autokefalia,bowiem czegoś takiego,jak polskie prawosławie,nie ma. Można mówić o prawosławiu ukraińskim,istnieje prawosławie rosyjskie,natomiast Kościół prawosławny w Polsce jest tak zrusyfikowany w swojej strukturze intelektualno-kulturowej,że nie można go nazwać Kościołem polskim. Nie ma więc polskiego prawosławia".Tak więc w tym kontekście proponuję wspomniane słowa ks.Panczaka...
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pryjmijmy,że właśnie Pikulice były takim naszym "Grobem Nieznanego Żołnierza",gdzie spotyka się Naród ukraiński(niezależnie od wyznania),by uczcić pamięć.To było-miało być święto narodowe.Analogia do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie chyba jest słuszna,bo i tam spotyka się wielowyznaniowe społeczeństwo polskie na uroczystościach(są przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych,a już PAKP jest obecny. takim miejscem dla nas Ukraińców w tragiczną rocznicę akcji "Wisła" miały być Pikulice. Nie czepiam się! Po prostu trzeba przyjąć fakty. Wspominasz o "prawosławnych" uroczystościach akcji "Wisła" w Chełmie. To dobrze,lecz nie róbmy wyznaniowego pisania historii...
Powrót do góry
kop
Gość





PostWysłany: Pią Cze 01, 2007 12:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olu, staram się zrozumieć Twój tok myslenia, ale nie do końca mi sie udaje. Skoro były UKRAIŃSKIE to dlaczego tylko prawosławni i grekokatolicy? Dlaczego nie było tam Zielonoświątkowców-Ukraińców na przykład. Nie mało ich w końcu i w Polsce (chociaż możemy uważać ich za margines). Nie było Rzymokatolików, dlaczego? Mówisz "prawosławni i grekokatolicy mieli się spotakać". A kto dawał taką gwarancję? Nowosielskiego komentowac nie będę, to dla mnie żaden autorytet. Na temat Cerkwi greckokatolickiej też sie różnie wypowiadał. Takie jego prawo. W Cerkwi Prawosławnej w Polsce (może dlatego Polski?) są różni wierni Polacy, Ukraińcy, Rosjanie Białorusini, etc. Są też różne tradycje (synodalna, halicka) W odróżnieniu od Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej. Gdzie wiernymi mogą być tylko Ukraińcy (czy dobrze rozumuję?). To jest zasadnicza różnica, i nie ma co tu dyskutować.
Z całym szacunkiem, ale to Ty narzucasz innym jak i co mają przyjmować. Gdzie jest powiedziane, że Pikulice są "naszym Grobem Nieznanego Żołnierza". O jakich my faktach rozmawiamy, raczej o spekulacjach, o Twoich wizjach (może i słusznych), ale nieustanowionych. Przyjmować to sobie możemy "to i owo", ale nie miejmy pretensji do innych że do "tego i owego" inni podchodza z dystansem. Powtarzam jeszcze raz. Na podstawie naszych dyskusji na tym Forum doszedłem do przekonania, że w obecnej chwili, nie jesteśmy chyba przygotowani do wspólnych nabożeństw. Za duzo w nas goryczy (po jednej i drugiej stronie).
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Pią Cze 01, 2007 8:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podaję tekst za "Naszym Słowem"(nr21(2599),Warszawa 27 maja 2007r.)-
"UKRAJINS'KA HROMADO! Powidomlajemo,szczo panachyda na Wijs'kowomu cwyntari w Aleksandrowi-Kujaws'komu widbudetsia 2 czerwnia o 12.00. ZAPROSZUJEMO!"
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Cze 01, 2007 12:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kop napisał:

Z całym szacunkiem, ale to Ty narzucasz innym jak i co mają przyjmować. Gdzie jest powiedziane, że Pikulice są "naszym Grobem Nieznanego Żołnierza". O jakich my faktach rozmawiamy, raczej o spekulacjach, o Twoich wizjach (może i słusznych), ale nieustanowionych. Przyjmować to sobie możemy "to i owo", ale nie miejmy pretensji do innych że do "tego i owego" inni podchodzą z dystansem. Powtarzam jeszcze raz. Na podstawie naszych dyskusji na tym Forum doszedłem do przekonania, że w obecnej chwili, nie jesteśmy chyba przygotowani do wspólnych nabożeństw. Za duzo w nas goryczy (po jednej i drugiej stronie).
Nikomu niczego nie narzucam! Dzielę się na Forum(dzięki za możliwość !) swoimi refleksjami,ot i wszystko.Nie mam pretensji,że do innych że do "tego i owego"(jak piszesz)inni podchodzą z dystansem...Ja nie podchodzę do "tego i owego" z dystansem,gdyż dla mnie tragedia=holokaust 150 tyś. Ukraińców nie jest "tym i owym"! Dla UKGK też nie jest tylko "tym i owym"...
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Pią Cze 01, 2007 10:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Idąc Twoim tokiem myślenia Kop-e,tzn. "to i owo" rozumiane różnie przez róznych,to Patriarcha Lubomyr nie powinien był uczestniczyć w uroczystościach na Wołyniu,gdyż "to i owo" nie dotyczy grekokatolików.Tak więc to sprawa pomiędzy prawosławnymi a łacinnikami-Polakami... Idąc dalej,to na otwarciu cmentarza "Orląt" we Lwowie nie powinno być hierarchów prawosławnych,bo to "uniacka" Galicja...Nie wspomnę juz o Pawłokomie...
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Pią Cze 01, 2007 11:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OlaOla napisał:
Podaję tekst za "Naszym Słowem"(nr21(2599),Warszawa 27 maja 2007r.)-
"UKRAJINS'KA HROMADO! Powidomlajemo,szczo panachyda na Wijs'kowomu cwyntari w Aleksandrowi-Kujaws'komu widbudetsia 2 czerwnia o 12.00. ZAPROSZUJEMO!"
Zaczynam się martwić co to będzie jutro na ukraińskim cmentarzu wojskowym w Aleksandrowie Kujawskim? No bo zeszłego roku panachydę sprawowali kapłani PAKP i UKGK razem,nawet na sajcie www.cerkiew.pl była informacja i fotografia (1 kapłan PAKP,1 kapłan UKGK i 1 łaciński). "Nasze Słowo" zwracało się do "UKRAJINS"KOJI HROMADY"...Mam nadzieję,że nie trzeba będzie grzebać w metrykach pochowanych tam żołnierzy,by sprawdzać,który z kapłanów ma prawo tam być,a który nie...Mam też nadzieję,że tym razem ZUwP niczego nie zawalił w organizacji uroczystości zwołując za pośrednictwem "Naszego Słowa" całą "UKRAJINS"KU HROMADU"???
Powrót do góry
kop
Gość





PostWysłany: Sob Cze 02, 2007 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olu sama napisłaś, jak było w ubiegłym roku w Aleksandrowie: 1 kapłan PAKP, 1 greckoatolicki i 1 łaciński.. I było dobrze? Było! A jak miało byc w Pikulicach? W Pawłokomie, chociaż prawosławni byli zaproszeni, nie sprawowali żadnego nabożeństwa! Co do Lwowa, no jednak żyją tam również prawosławni.
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Sob Cze 02, 2007 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kop-e,masz na wszystko swoją odpowiedź.
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Sob Cze 02, 2007 5:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kop napisał:
A jak miało byc w Pikulicach?
Jak było,to każdy wie. tylko dlaczego wykorzystano do tego Władykę Adama Dubeca-ofiarę akcji "Wisła"?...Więc dalej czytam sobie prof.Nowosielskiego...
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Sob Cze 02, 2007 7:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kop napisał:
W Pawłokomie, chociaż prawosławni byli zaproszeni, nie sprawowali żadnego nabożeństwa!
Do Pikulic byli zaproszeni duchowni prawosławni - nie przybyli. Było wszystko umówione i negle...objawienie w cerkwi-nie idziemy do Pikulic! Władyka Adam jako Ukrainiec nie przyszedł,choć osobiście przyjmował delegację ZUwP w tej sprawie... Wszyscy "zbaranieli"(przepraszam za kolokwializm!!!) po zachowaniu strony prawosławnej.
Powrót do góry
kop
Gość





PostWysłany: Sob Cze 02, 2007 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olu cały czas mówisz o następstwach. Wiemy wszyscy jaki był efekt końcowy. Ja staram się zwrócić Twoją uwagę na przyczyny, ale Ty nie chcesz o przyczynach w ogóle rozmawiać.
Mam wrażenie że zakochałaś się w ... Nowosielskim!
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Sob Cze 02, 2007 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc w imieniu PAKP powiedz mi i Forumowiczom jakie były przyczyny?ZUwP milczy,to Ty powiedz.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 2:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do OlaOla
"Więc w imieniu PAKP powiedz mi" -czytajac Pani wypowiedzi trace sie kiedy pisze Pani powaznie a kiedy zartuje. a ja moge sie w Pani imieniu wypowiadac?
Przczytala Pani cos prof.Nowosielskiego i wg Pani takie jest zdanie wszystkich prawosławnych w Polsce? Dla Pani to moze jest autorytet ale nie dla wszystkich.
nie moze Pani tak przebolec ze nie miala Pani mozliwosci modlic sie z prawoslawnymi w Pikulicach ? jak ma Pani taka potrzebe to moze isc Pani do cerkwi Prawoslawnej i modlic sie z nimi.
czy ma Pani jakis komplek bycia niezauwazana, niedoceniana? dla Pani to moze byc Grob Nieznanego Zolnierza ale Pani pisze o wszystkich 150 tys. Ja tez zaliczam sie do tych wszystkich i nie zycze sobie zeby mnie Pani wciagala w swoje Wielkie Piekne miejsca i kazala sie bawic z Pania. Kolejny pomysl z Panichida tez mi sie strasznie nie podobal. Pani sie obraza jak ktos pisze ze nie ma ochoty na internetowe swiecki a Pani wyskakuje z jakims wstydem do przyznania sie bo sasiedzi patrza. To czy ktos sie przyzna czy nie to jego sprawa nie Pani!!!
kolejna rzecz "modlitwa sie nie udala" (cyt z glowy) - wiec dla Pani modlitwa jest wazna jak jest ladnie jak wszyscy razem stoimy najlepiej machajac wstazkami ze swieczka w reku. w dosc dziwny sposob podchodzi Pani do modlitwy. i tu tez kolejna rzecz prosze nie zmuszac innych do modlenia sie kiedy i gdzie Pani by tego chciala tylko po to zeby ladnie wygladalo.
to jak Pani odnosi sie do PAKP (z wielka pasja dsyskutujac z paroma osobami odnosi sie Pani do calego Kosciola piszac PAKP to PAKP tamto) nawet nie wiem jak komentowac wiec ...
Pani brakuje rzeczowych argumentow w dyskusji , pisze Pani tylko ze tak powinno byc bo.... bo co, bo Pani by sie tak podobalo??
pozdrawiam
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Emocje...no cóż.
Powrót do góry
Geoffrey
Gość





PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 4:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy to norma na tym forum, że na pytania odpowiada się atakami personalnymi?
To jedyna dyskusja, która odbywa się na tym dziwnym forum, w dodatku na wysokim poziomie. Niestety wyłącznie poziomie emocji.

OlaOla zadała pytanie: jaka była przyczyna nieobecności duchownych prawosławnych w Pikulicach.

Czy ktoś z czytelników forum może na to pytanie ( wyłącznie w swoim imieniu ) odpowiedzieć?

gość napisał:
wiec dla Pani modlitwa jest wazna jak jest ladnie jak wszyscy razem stoimy najlepiej machajac wstazkami ze swieczka w reku.

Osobiście sądzę, ze złośliwość znacznie bardziej przeszkadza w modlitwie, niż wstążki.
Ale temat o modlitwie jest tu :
http://www.cerkiew.net.pl/Forum/viewtopic.php?t=74


Pozdrawiam.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 6:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Emocje...no cóż." rozumiem ze po przeanalizowaniu swoich komentarzy wkoncu Pani to zrozumiala.
"OlaOla zadała pytanie" a poza pytaniem napisala wiele rzeczy ktore mogly komus przeszkadzac
"Osobiście sądzę, ze złośliwość znacznie bardziej przeszkadza w modlitwie, niż wstążki. " to na pewno . najbardziej zas zlosliwiec ze wstazkami Smile
pozdrawiam
Powrót do góry
Kop
Gość





PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moi drodzy Forumowicze. O przyczynach nieobecności w Pikulicach duchowieństwa prawosławnego była tu mowa niejednokrotnie. Z Waszych wypowiedzi wynika, że po prostu nie czytacie tego co jest napisane.
Olu Gość trafnie zauważył, że nie jestem uprawniony do wypowiadania się w imieniu PAKP.
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kop-e,cieszę się,że przyznajesz się,iż nie możesz odpowiadać w imieniu PAKP.Do tej pory odnosiłam wrażenie,że właśnie tak się wypowiadasz.
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Nie Cze 03, 2007 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
do OlaOla
"Więc w imieniu PAKP powiedz mi" -czytajac Pani wypowiedzi trace sie kiedy pisze Pani powaznie a kiedy zartuje. a ja moge sie w Pani imieniu wypowiadac?
Przczytala Pani cos prof.Nowosielskiego i wg Pani takie jest zdanie wszystkich prawosławnych w Polsce? Dla Pani to moze jest autorytet ale nie dla wszystkich.
nie moze Pani tak przebolec ze nie miala Pani mozliwosci modlic sie z prawoslawnymi w Pikulicach ? jak ma Pani taka potrzebe to moze isc Pani do cerkwi Prawoslawnej i modlic sie z nimi.
czy ma Pani jakis komplek bycia niezauwazana, niedoceniana? dla Pani to moze byc Grob Nieznanego Zolnierza ale Pani pisze o wszystkich 150 tys. Ja tez zaliczam sie do tych wszystkich i nie zycze sobie zeby mnie Pani wciagala w swoje Wielkie Piekne miejsca i kazala sie bawic z Pania. Kolejny pomysl z Panichida tez mi sie strasznie nie podobal. Pani sie obraza jak ktos pisze ze nie ma ochoty na internetowe swiecki a Pani wyskakuje z jakims wstydem do przyznania sie bo sasiedzi patrza. To czy ktos sie przyzna czy nie to jego sprawa nie Pani!!!
kolejna rzecz "modlitwa sie nie udala" (cyt z glowy) - wiec dla Pani modlitwa jest wazna jak jest ladnie jak wszyscy razem stoimy najlepiej machajac wstazkami ze swieczka w reku. w dosc dziwny sposob podchodzi Pani do modlitwy. i tu tez kolejna rzecz prosze nie zmuszac innych do modlenia sie kiedy i gdzie Pani by tego chciala tylko po to zeby ladnie wygladalo.
to jak Pani odnosi sie do PAKP (z wielka pasja dsyskutujac z paroma osobami odnosi sie Pani do calego Kosciola piszac PAKP to PAKP tamto) nawet nie wiem jak komentowac wiec ...
Pani brakuje rzeczowych argumentow w dyskusji , pisze Pani tylko ze tak powinno byc bo.... bo co, bo Pani by sie tak podobalo??
pozdrawiam
Moje słowa "Emocje...no cóż" odnoszą się do powyższego komentarza Gościa. Każdy ma prawo wypowiedzieć swoje myśli,nawet "emocjonalny" Gość. Witam na Forum Gościu. A Kop tradycyjnie już odpowiada...Czyli nic nowego
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.cerkiew.net.pl Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 6 z 8

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group