Ładowanie Strony... proszę czekać!



zamknij
 
Forum www.cerkiew.net.pl Strona Główna www.cerkiew.net.pl
Cerkiew Greckokatolicka w Polsce. Eparchia Wrocławsko-Gdańska.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niedoszła wspólna Panachyda w Pikulicach - komentarze
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.cerkiew.net.pl Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kop
Gość





PostWysłany: Sro Maj 16, 2007 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli p. OlaOla sobie sama wmawia (a i nam niestety) panachydę. OluOlu nie wiem czy ta akcja przyczyni się do tego, by pamięć 150 tys. ludzi nie przepadła. Daj Boże.
Aha jeszcze jedno. Ciągle używasz argumentu, że ktoś się rzekomo czegoś, czy kogoś boji. A kogo Ty się boisz, że nie podajesz swego imienia i nazwiska wypowiadając się na Forum? Chyba te twoje "przytyki" są nie trafione. Nieprawdzasz. Kto chce niech się wpisuje, kto nie, niech tego nie robi i nikomu nie rób z tego powodu wyrzutów.
Powrót do góry
Drugi Gość
Gość





PostWysłany: Sro Maj 16, 2007 5:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do Kop-a: Masz rację, że każdy ma prawo zdecydować gdzie i jak, a także czy chce "upamiętnić" swoich bliskich wysiedlonych w czasie AW.
Nie możesz jednak zarzucać Oli, że ukrywa się pod pseudonimem, jeżeli Ty również to robisz.
To raczej nie Ola wymyśliła "wirtualną Panachydę" której na naszej stronie nie ma.
Powrót do góry
kop
Gość





PostWysłany: Sro Maj 16, 2007 7:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi gościu którys z kolei. Ja jej nie zarzucam, że kryje sie pod nickiem, tylko wskazuje żeby takiego argumentu, jakiego uzywała (że ktoś się wstydzi, czy boi), nie uzywała, bo wygląda to jak hipokryzja z jej strony. Wymyśliła, nie wymyśliła, ale takiego sformułowania notorycznie używa.
Powrót do góry
Gość Drugi
Gość





PostWysłany: Sro Maj 16, 2007 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanie do Kop-a: Ten temat Forum dotyczy rocznicowych uroczystości AW w Przemyślu i Kościoła prawosławnego, czy raczej jego braku na cmentarzu w Pikulicach. Moje pytanie do Ciebie, jak znającego prawosławne realia - czy jest możliwe, zwłaszcza w Polsce, zaakceptowanie Kościoła greckokatolickiego przez Kościół prawosławny, zwłaszcza przez jego Hierarchię, przynajmniej na takim poziomie, jak akceptuje dzisiaj Kościół rzymskokatolicki protestantów, polskokatolików czy mariawitów? Wszystkie te wspólnoty odłączyły się kiedyś od Kościoła rzymskokatolickiego, ale obecnie między nimi istnieją kontakty ekumeniczne oraz w miarę normalne międzyludzkie relacje.
Powrót do góry
kop
Gość





PostWysłany: Sro Maj 16, 2007 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I znowu kwestia "uznawalności". Juz odpowiadałem na takie pytanie. Kościół Prawosławny prowadzi dialog ekumeniczny z Kościołem katolickim w Polsce.
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Sro Maj 16, 2007 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy Kosciół Prawosławny zdecydował,by nie być obecnym w Pikulicach?Czy parafianie prawosławni Ukraińcy wiedzieli o tym,że Władyka Adam(ofiara akcji "Wisła",jednocześnie świadek!) nie będzie w Pikulicach? Czy dopiero w cerkwi sie o tym dowiedzieli, że nie będą się modlić z grekokatolikami?
Powrót do góry
Gość Drugi
Gość





PostWysłany: Sro Maj 16, 2007 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc dajmy sobie spokój. Szkoda naszego czasu i mitręgi. Pozdrawiam serdecznie, pozostaję bez odbioru!
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Sro Maj 16, 2007 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze jedno pytanie do Kop-a:Czy dobrze się stało,że nie było PAKP w Pikulicach? Czy popierasz taką decyzję?
Powrót do góry
kop
Gość





PostWysłany: Czw Maj 17, 2007 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olu, Ty ciągle jedno i to samo. Czy ci sie nie nudzi? Raz piszesz, że wierni prawosławni byli w Pikulicach, teraz stwierdzasz, że nie byli. Dobrze rozumiem? Abp. Adam, jako biskup, miał prawo zadecydować, że duchowieństwo prawosławne nie będzie reprezentowane w Pikulicach. Nie mnie to osądzać. Podejrzewam, że duchowni prawosławni nikomu nie zabraniali z prawosławnych uczestniczyć w panychydzie. Więć kto chciał w niej uczestniczył.
Nie obecność w Pikulicach nie jest wyrazem niechęci do miejsca, czy grekokatolików tylko wyrazem sprzeciwu przeciw niepoważnemu traktowaniu strony, która miała byc GOŚCIEM uroczystosci.
Czy dobrze, że nie było? Może i nie dobrze, ale czy za to można wyłacznie mieć pretensje do prawosławnych? Nie wydaje mi się. Zresztą już nie raz wypowiadałem sie w sprawie organizacji uroczystości religijnych przez organizacje świeckie. Wiem, że prawosławne duchowieństwo w jubileuszowym roku będzie nie raz modlić się za ofiary Akcji Wisła. Harmonogram takich uroczystości jest, z tego co sie orientuję, przyjęty.
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Czw Maj 17, 2007 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiesz,rozumiesz Kop-ie! Powtórzę jeszcze raz: czy ukraińscy wierni PAKP parafii przemyskiej wiedzieli, że nie pójdą do Pikulic z Władyką Adamen Dubecem i kapłanami? Czy o tym fakcie dowiedzieli się dopiero w cerkwi? Czy p.Tyma -szef ZUwP obecny w cerkwi na Wołczu wiedział,że nie pójdą duchowni PAKP,czy dopiero usłyszał "nowinę" w cerkwi? Chwała wiernym PAKP narodowości ukraińskiej, że przyszli do Pikulic! Ukraińska racja stanu zwyciężyła. No...i pokazała się racja PAKP(czytałeś słowa prof. Nowosielskiego ze wspomnianego wywiadu?...) Powtórzę jeszcze raz:nie sądzę,żeby Władyka Adam był chetny do podjęcia takiej decyzji o nie uczestniczeniu w Panachydzie w Pikulicach...Zostawiam to bez komentarza! Po drugie-ci sami organizatorzy "załatwiali" sprawę z grekokatolikami i oni,tzn. UKGK-biskupi i wierni przyszli! Był lud Boży ze swoimi Pasterzami!
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 12:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W miesięczniku "Błahowist" (Nr 5/197/ rok XVII,maj 2007) w artykule ks. Bohdana Panczaka "Rokowyny akciji "Wisła"" czytamy nt. Pikulic:... "U widznaczenni rokowyn ne zabraklo,na żal, i wnutrisznioukrajins'kych problem.Popry domowlenist',u spilnij molytwi w Pykulyczach zabraklo Prawoslawnoji Cerkwy. Pryczyn jich widsutnosti poky szczo można tilky zdohaduwatysia. Jawyszczem,nad jakym musiat' zadumatysia lidery ukrajins'koji menszyny w Polszczi,je postupowa "autokefalizacija" suspilno-kulturnych orhanizacij.Postajut' nowi,jaki majut' neformalnyj odnokonfesijnyj charakter.Takyj "pluralizm" tilky pohlybyt' podily. Analizujuczy centralni wroczystosti u Peremyszli,a takoż zachody w inszych misciach,neodminno dochodymo do konstataciji,szczo Cerkwa je cijeju formoju objednannia żertw akciji "Wisła",jaka zachyszczaje jich hidnist' i daje nadiji na majbutnie. Ce ne stilky prywid do hordosti,szczo nahoda uswidomyty welyku widpowidalnist'."
Powrót do góry
kop
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie trudno się nie zdodzic ze stwierdzeniem o "autokefalizacji" albo mocniej o " jedno konfesyjnosci" naszych organizacji. To jest rzeczywiście problem w naszym społeczeństwie. Jak z niego wybrnąć? Szczerze mówiąc sprawa nie jest prosta, kiedy członkowie danej organizacji są również członkami poszczególnych Kościołów. Każdy pragnie dobra swego narodu, ale i swego Koscioła. Najlepszym chyba obecnie sposobem jest dialog, rozmowy ze sobą. Niestety zamiast rozmów najczęściej są roszczenia, pretensje, oskarżenia, itd. I to wszystko nie tworzy podstaw do dialogu, ale raczej do wzajemnej niechęci.
Powrót do góry
GoscGosc
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kopi-e... Bardzo, bardzo mądre słowa. Zgadzam się w 100%. Na koniec proszę Cię bys w kontekscie własnych słów:

Cytat:
Najlepszym chyba obecnie sposobem jest dialog, rozmowy ze sobą. Niestety zamiast rozmów najczęściej są roszczenia, pretensje, oskarżenia, itd. I to wszystko nie tworzy podstaw do dialogu, ale raczej do wzajemnej niechęci.


Tak mocno, mocno uderzył się we własne piersi!!! Zaraz potem możemy
podyskutować i podialogować dalej...

Z nieukrywaną ironią pozdrawiam
GoscGosc
Powrót do góry
kop
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 4:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma sprawy biję się w piersi.
Nikt nie jest bez winy (grzechu). W piersi bić się powinniśmy wszyscy. I to każdego dnia, pewnie po kilka razy. Na dobre nam to wyjdzie.
I mówię to... bez żadnej ironii.
Powrót do góry
Administrator
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 4:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem przekonany, że jest wiele ciekawszych tematów, niż osoba Kop-a! Dajcie człowiekowi spokój, nie zajmujcie się nim, bo zaraz znowu wyniknie konflikt między wyznaniami! Zachęcam do dyskusji na rzeczowe tematy.
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze słów kilka ze wspomnianego artykułu ks. B.Panczaka:"(...) szczo hlawa UHKC Kardynał Lubomyr Huzar wziaw uczast' u wszanuwanni żertw wolyns'koji trahediji,chocz "mih ne jichaty,traktujuczy ciu sprawu jak problemu rymo-katolykiw ta prawoslawnych". Zwierzchnik UKGK był na Wołyniu,bo taka jest racja stanu,lecz Władyki PAKP i duchowieństwa nie było w Pikulicach. I nawet ZUwP milczy,milczą jego członkowie wyznania prawosławnego z Przemyśla...
Powrót do góry
kop
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Olu prosze Cie daj spokój. Miało byc zawieszenie broni, a Ty dalej swoje. Tyle razy juz tłumaczyłem, wydaje mi się że w miarę jasno, czemu nie było w Pikulicach duchownych prawosławnych. Nie byli, taka ich decyzja.
Mówisz o racji stanu. O co Ci chodzi znowu?
Dziekuje Administratorowi za taką opiekę nad moja osobą. To naprawdę ewenement. Nigdzie administratorzy wszelkich forum nie dają aż tak wyraz swojej sympatii!
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OlaOla napisał:
Analizujuczy centralni wroczystosti u Peremyszli,a takoż zachody w inszych misciach,neodminno dochodymo do konstataciji,szczo Cerkwa je cijeju formoju objednannia żertw akciji "Wisła",jaka zachyszczaje jich hidnist' i daje nadiji na majbutnie. Ce ne stilky prywid do hordosti,szczo nahoda uswidomyty welyku widpowidalnist'."
PAKP w tym wypadku,tzn.Pikulic ne zachystyla hidnosti ukrajins'koji hromady! Ce mij pohlad,jakyj bazujetsia na sposterihanni dijsnosti.
Powrót do góry
kop
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, wciąz chodzi o to że prawosławni nie słuzyli razem z grekokatolikami? Moje zdanie żeby skończyć dyskusje: Niech prawosławni służą u siebie, grekokatolicy u siebie. W przez siebie wybrany sposób niech wspominają ofiary akcji Wisła, to może wówczas nie będzie pretekstów do "sfarni". Bo jak tylko zaczyna się mowa o wspólnych nabożeństwach zaczynamy sie kłucić i obrażać. To tak w nawiązaniu do wcześniejszego wątku o dialogu. Może to jakieś rozwiązanie w obecnej sytuacji?

Ps. W najbliższą niedzielę diecezjalne (prawosławne) uroczystości, w rocznicę akcji Wisła, w Chełmie. Tak, dla zainteresowanych.
Powrót do góry
OlaOla
Gość





PostWysłany: Czw Maj 31, 2007 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak dla zainteresowanych:Pikulickie uroczystości nie były prawosławne lub greckokatolickie! Były UKRAIŃSKIE!!! Ukraińcy-prawosławni i grekokatolicy mieli się spotkać na uroczystości.Czy to tak trudno zrozumieć?! O tym pisze ks.Panczak,o tym nie chce mówić ZUwP itd,itp....Nie bez kozery zacytowałam dwa razy ks.Pańczaka...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.cerkiew.net.pl Strona Główna -> Pytania i odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 5 z 8

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group